üye girişi

Kek Nasıl Pişirilir?

Kek Nasıl Pişirilir?

Kek pişirilmesi
 • Kek Pişirilmesi Hakkında Bilgi – Kek Nasıl Pişirilir ?
 • Kek pişirilmesi hakkında bilgikek nasıl pişirilirkek pişirirken dikkat edilmesi gerekenlerkek pişirmenin püf noktası

 • Sevdiklerinize ikram edebileceğiniz, özel ya da normal günlerde sofralarınızı süsleyebileceğiniz leziz keklerin yapılması aslında kolaydır fakat dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır, yapılan ufak tefek yanlışlar emeklerinizin boşa çıkmasına kekinizin istediğiniz gibi olmamasına neden olabilir.

Kek Nasıl Pişirilir

 • Aşağıda bahsi geçen kek pişirmenin püf noktalarına dikkat ettiğinizde çok daha kolay ve güzel kekler yapabileceksiniz. Afiyet olsun

 

  Kek Pişirilmesi

 • Keklerin yapılışı aslında kolaydır. Ancak pişirilirken dikkat edilecek bazı noktalar vardır. Malzemeleri tam olan ve güzel hazırlan­mış kek hamurunun kabarmaması fırının yeterince ısınmıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

 • Kek piştikten sonra kek kalıbından kolay çıkabilmesi ve kalıba yapışık kalmaması için kek hamuru, her tarafı güzelce yağ­lanmış ve unlanmış kek kalıbına boşaltılmalı ardından iyice ısınmış fırına sokulup orta ısıda yaklaşık 45 dakika pişirilme­lidir.

  Kekin Kabarması

 • Keklerin yanmadan güzel kabarması için kek kalıbı, havagazı fırınlarında fırını önceden kızdırıp ısıtarak üstten ikinci rafa vede fırın tepsisi üstüne konulmalıdır. Daha sonra fırının kapağı kapatılmalısıcaklık orta dere­ceye alınmalıdır.
 • Elektrikli fırınlardaysa alt ve üst düğme açılmalı fırın 10 dakika kadar kızdırılmalıdır. Kek kalıbı fırına sokulduktan sonra, fırının üst düğmesi kapatılır. Kek alttan gelen ısı ile kabartılır ve altı kızartılır. (Kek pişirirken aşağıdada bahsedeceğimiz ısıyı korumaya özen göstermek gerekir.) Daha sonra alt düğme kapatılır, üst düğme açılarak kekin üstü kızartılır.

  Kek pişirirken Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar

 • Kek pişirilmesi hakkında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuysa ısının korunmasıdır bu paralelde kekleri pişirirken fırının kapağını açmamaya özen gösterilmelidir. Keklerin piştiğini anlamak için ortasına ince şiş yada bıçak batırılır, eğer hamur bulaşmamışsa kek güzel pişmiş demektir.
 • Keklerin parçalanmaması için fırından çıkarttıktan sonra kekler, kek kalıbında bekletilmeli ve ılık olunca servis tabağı­na çıkartılmalıdır.
1 Hiç Beğenmedim2 Beğenmedim3 Güzel4 Beğendim5 Çok Beğendim (2 kez oylandı, ortalama: 5 üzerinden 5,00 )
Loading...Loading...

Kek Tarifleri

Kek Nasıl Pişirilir? Yazısına Benzer Yazılar

Yorum Ekle

Mail adresiniz yayınlanmayacak, Lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz